Restauracja "Zur Feldblume" Walddorf-Olszynka

Na przełomie XIX i XX wieku wojskowe warsztaty artyleryjskie przy dzisiejszej ul. Niwki (Paetowstrasse) zbudowały dla swoich pracowników domy mieszkalne. W jednym z tych domów na parterze ( obecnie ul. Niwki nr 1) mieściła sie restauracja "Zur Feldblume", a pierwszym właścicielem w 1903 roku był Andreas Roski. Co było dalej jest w tej chwili zagadką. Wiadomo tylko, że ostatnim prowadzącym ten lokal do 1945 roku był Carl Joost. Na szczytowej ścianie budynku na wysokości I piętra do dziś znajduje się wielki napis. Pod koniec 1965 roku pod blokiem Niwki 1 pojawiła sie ekipa malarzy, która caly ten napis zamalowala. Po latach farba została zmyta i napis na bloku pojawił się ponownie. W czasach swej działalności restauracja "Zur Feldblume" miała od strony podwórka drewnianą przybudówke, która stała na wysokich drewnianych palach. Miejsce pod przybudówką było świetnym placem zabaw okolicznych dzieciaków. Na murze od strony podwórka są widoczne ślady dokąd sięgała ta drewniana konstrukcja, która jeszcze w 1946 roku stała na swoim miejscu. Od strony szczytowej budynku znajdowała się weranda i wejscie do lokalu. W którym miejscu znajdowała się ta weranda wskazują ślady na murze i oczywiście pięknie to widać na załączonych zdjęciach. Obecnie na miejscu dawnej restauracji znajduje się sklep spożywczy.Gäststäte " Zum Kampfbahn"

Kolejna restauracja na Olszynce(Walddorf) znajdowała się przy Siedlungsweg 1(Osiedle 1) Była to Gäststäte "Zur Kampfbahn", właścicielem był P. Szweda."Gäststäte Büchler"

Restauracja znajdowała się także na Małej Olszynce przy ul. Olszyńskiej 32
(Klein Walddorf 32). W miejscu, w którym obecnie jest pusta działka znajdowało się "Gäststäte Buchler". Właścicielem tej restauracji był Carl Büchler.

"Cafe Sedan"

Taka reklama, ogłoszenie ukazało sie w styczniu 1928 roku w Danziger Volksstimme.
Cafe "Sedan" kawiarnia na Klein Walddorf, nad Motławą. Znajdowała się tam również wypożyczalnia sprzetu pływającego.